Na lokatach aktywni i tak zyskują najwięcej

Na lokatach aktywni i tak zyskują najwięcej
najlepsze_lokaty

Od listopada Rada Polityki Pieniężnej sukcesywnie obniża stopy procentowe a w ślad za nią stopy depozytów obniżają banki. Internauci narzekają na zmniejszające się dochody z lokat, choć niesłusznie – okazuje się bowiem, że dla najbardziej aktywnych depozytariuszy realne zyski z lokat nie tylko nie maleją ale wzrastają … a wszystko za sprawą dobrze dobranego koszyka lokat i obniżającej się inflacji.

Analitycy Wybierarka.pl, serwisu o relatywnie świeżym spojrzeniu na kwestie lokat bankowych zastawili ze sobą oprocentowanie najlepszych lokat ze wskaźnikami inflacji w drugim półroczu 2012 roku. Wyniki okazały się nieco zaskakujące, bo jak widać na poniższym wykresie średnie oprocentowanie najlepszych lokat obniża się wolniej niż wskaźnik inflacji co sprawia, że realny zysk z lokat nie tylko nie maleje ale wręcz wzrasta.

Realne zyski na lokatach z TOP-5 do 3m-cy - Wybierarka.pl

Oczywiście do utrzymania takich zysków z lokat bankowych potrzebna jest aktywna postawa, ciągłe poszukiwanie okazji i przede wszystkim gotowość do migracji ze swoimi środkami. Dlatego też analitycy Wybierarka.pl w swoim badaniu zestawiali jedynie pięć najłatwiejszych do założenia i jednocześnie najwyżej oprocentowanych lokaty w danym miesiącu, przy czym za lokaty najłatwiejsze do założenia uznawano jedynie takie, które nie wymagające zakładania konta osobistego przy zakładaniu lokaty i są zakładane bez wychodzenia z domu – w procesie online lub online+telefon. Niestety, jak uważa prezes Wybierarka.pl, Zdzisław Matejuk “pomimo coraz lepszego dostępu do informacji na temat lokat, przeciętni Kowalscy nadal mają w swoich rękach bardzo dużo “leniwych pieniędzy”, które raz pozostawione w banku nie chcą szukać lepszych okazji do wzrostu.” Tymczasem rynek się zmienia i możliwości przenoszenia środków pomiędzy bankami jest coraz więcej. Przykładowo w dniu dzisiejszym Wybierarka.pl prezentuje 233 aktywne na rynku lokaty, z czego aż 80 spełnia oba warunki związane z wygodą i łatwością lokowania.

Najbardziej aktywni klienci wciąż zwiększają zyski z lokat   Informacja Prasowa   Dysk Google

Tak więc, niezależnie od obniżek stóp procentowych dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej, sprytni i aktywni depozytariusze unikający zjawiska “leniwych pieniędzy” wciąż zyskują na zwykłych lokatach bankowych. Wystarczy w sumie niewiele, skorzystać z rzetelnych serwisów pomagających w wybieraniu najlepszych lokat i odrobina odwagi do ruszenia “leniwych pieniędzy” i przeniesienia ich na lepszą lokatę do innego banku.

Od roku analityk dla kategorii Lokaty. Stale opisuje rynek lokat.

3 komentarzy

  1. Lukas 5 lat temu

    Trzeba spróbować

  2. fx 5 lat temu

    ziarnko do ziarnka
    i za pół roku kilka setek – komu niepotrzebne mogę podać numer konta

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>